3D sklo na displej telefonu

U nových mobilních telefonů se setkáváme se zaoblením hran displeje (odborně značeno jako zaoblení displeje  2.5D), ochranná transparentní skla jsou pro tyto telefony o zaoblení menší (lepí se pouze na rovnou plochu displeje). V některých případech se může po obvodu ochranného skla vytvořit vzduchová mezera (ta není na závadu a sklo plní svou funkci).

Apple iPhone 6 byl první telefon se zaoblenými okraji displeje, zaoblení displeje přinesl i Samsung, model Galaxy S7, Galaxy S7 Edge, S6 Edge, A3 model 2016, většina modelů Galaxy 2017 a 2018. Nyní se s tímto displejem setkáme u většiny telefonů Honor, Nokia ale také i Xiaomi. Dá se říct že zaoblení hran displeje má většina nových telefonů!

Pro většinu těchto telefonů jsou na trhu speciální ochranná skla (full glass, 3D glass, 4D glass). Tyto skla jsou často zabarvena do barvy telefonu (černá, bílá, zlatá, šedá). Lepší skla kopírují zaoblení displeje telefonu, ale ve většině případů zaoblení displeje telefonu vyplní lepící proužek který je po obvodu ochranného skla pod zabarvením. Cena těchto sklíček je sice vyšší ale sklo chrání 99% plochy displeje. Sklo lepí pouze po obvodu, proto se může snadno odlepit. Pro tyto telefony doporučujeme raději skla značená jako full glue (5D) popřípadě silikonové fólie, zde je více informací. Pokud potřebujete chránit displej mobilního telefonu funkčním produktem, doporučujeme takzvané silikonové fólie. Silikonová fólie má stejnou tloušťku, nerozbije se, a u telefonu který má zaoblený displej nevzniká žádný problém s odlepováním.

Příklad zaoblení displeje u mobilního telefonu Samsung

Honor 8 (běžné průhledné ochranné sklo které je kvůli zaoblení displeje menší):

Honor 8 sklo na displej

Full 3D sklo ve zlaté barvě (provedení v barvách telefonu, zlaté, černé, bílé, modré, šedé):

Full sklo

Co je označení temperované? co je 9H?

Slovo „temperované“ je označení úpravy za účelem ušlechtění skla. Temperováním vznikne pružnější a odolnější sklo než které klasicky známe. Temperované sklo se může rozbít či prasknout, ale díky této úpravě nevzniknou ostré kousky skla. Kousky které v případě rozbití ochranného skla vzniknou pevně drží na speciálním podkladu, podklad tvoří z velké části adhezní lepidlo (toto lepidlo nezaschne - sklo můžete kdykoli odlepit). Všechny prodávané temperované (někdy označeno jako tvrzené skla) mají pevnost 9H, to znamená 9x odolnější proti poškrábání než běžné sklo.

Co je lepší? ochranná fólie nebo ochranné sklo?

Obojí má své výhody i nevýhody, ale vyhrává ochranné sklo. Pro: sklo se snadněji aplikuje na displej telefonu, sklo takřka nelze poškrábat, sklo má větší tloušťku (0,2mm až 0,3mm), sklo má hladší povrch a je 100% průhledné (neovlivní barvy). Proti: ochranné sklo může při větším nárazu prasknout. Používání skla je pohodlnější a v tuto chvíli nejlepší ochrana displeje. Sklo 100% zachová barvy displeje a citlivost - nerozeznatelná od displeje bez skla.

Jak je složité sklo nalepit? jde odlepit?

Sklo díky větší tloušťce oproti fólii při lepení lépe přilne k displeji (bez bublinek). Fólie má tendenci se při lepení prohnout, proto můžou vniknout bublinky. Sklo i fólie přilne k displeji díky adheznímu lepidlu, toto lepidlo nezasychá - proto můžete ochranu displeje kdykoli odlepit. Důležité je displej telefonu před aplikací očistit od prachu a mastnoty. Podívejte se na náš návod na nalepení ochranného skla.

Copyright © 2024 - Sklonadisplej.cz
Ochrana a péče o mobilní telefon