3D sklo na displej telefonu

U některých mobilních telefonů se setkáváme se zaoblením hran displeje (odborně značeno jako zaoblení displeje  2.5D), ochranná transparentní sklíčka jsou pro tyto telefony o toto zaoblení menší (lepí se pouze na rovnou plochu displeje). V některých případech se může po obvodu ochranného sklíčka vytvořit vzduchová mezera (ta není na závadu a sklo plní svou funkci).

Apple u iPhone 6 přišlo jako první s displejem 2.5D, se zaobleným displejem se setkáváme také například u Samsungu, Galaxy S7, extrémní zaoblení u Galaxy S7 Edge, S6 Edge, A3 model 2016, A5 model 2016, většina modelů Galaxy 2017, modely Honor ale také i třeba Xiaomi. Telefonů se zaobleným displejem bude přibývat!

Pro některé tyto mobilní telefony jsou na trhu speciální ochranná skla (full glass, 3D glass, 4D glass a dalších X podobných názvů). Tyto skla jsou často zabarvena do barvy telefonu (černá, bílá, zlatá, šedá). Tyto sklíčka nejsou obvykle ani tvarovaná, zaoblení displeje telefonu vyplní lepící proužek který je po obvodu ochranného skla. Cena je sice vyšší ale sklo ochrání 99% plochy displeje. Existují také 3D ochranné fólie (tyto jsou již tvarované podle tvaru displeje), výhody a nevýhody fólie oproti sklíčku jsme popsali zde - sklo nebo fólii.

Příklad zaoblení displeje u mobilního telefonu Samsung

Honor 8 (klasické průhledné ochranné sklo které je menší):

Honor 8 sklo na displej

Full 3D sklo ve zlaté barvě (prodej v různých barvách, pro většinu telefonů):

Full sklo

Co je označení temperované? co je 9H?

Slovo „temperované“ je označení úpravy za účelem ušlechtění skla. Temperováním vznikne pružnější a odolnější sklo než které klasicky známe. Temperované sklo se může rozbít či prasknout, ale díky této úpravě nevzniknou ostré kousky skla. Kousky které v případě rozbití ochranného skla vzniknou pevně drží na speciálním podkladu, podklad tvoří z velké části adhezní lepidlo (toto lepidlo nezaschne - sklo můžete kdykoli odlepit). Všechny prodávané temperované (někdy označeno jako tvrzené skla) mají pevnost 9H, to znamená 9x odolnější proti poškrábání než klasické sklo.

Co je lepší? ochranná fólie nebo ochranné sklo?

Obojí má své výhody i nevýhody, ale vyhrává ochranné sklo. Pro: sklo se snadněji aplikuje na displej telefonu, sklo takřka nelze poškrábat, sklo má větší tloušťku (0,2mm až 0,3mm), sklo má hladší povrch a je 100% průhledné (neovlivní barvy). Proti: ochranné sklo může při větším nárazu prasknout. Používání skla je pohodlnější a v tuto chvíli nejlepší ochrana displeje. Sklo 100% zachová barvy displeje a citlivost - nerozeznatelná od displeje bez skla.

Jak je složité sklo nalepit? jde odlepit?

Sklo díky větší tloušťce oproti fólii při lepení lépe přilne k displeji (bez bublinek). Fólie má tendenci se kroutit proto vznikají bubliny při lepení. Sklo přilne k displeji díky adheznímu lepidlu, toto lepidlo nezasychá - proto můžete sklo kdykoli odlepit. Důležité je displej telefonu při aplikaci očistit od prachu a mastnoty a jednoduše nalepit ochranné sklo. Podívejte se na náš návod na nalepení ochranného skla.

Copyright © 2018 - Sklonadisplej.cz
Ochrana a péče o mobilní telefon